Nacházíte se zde: Žufánek.cz » Aktuality» Skleněný program

Skleněný program

České sklářství se stalo slavným už od přelomu 17. a 18. století, kdy čeští skláři zastínili kvalitou svých výrobků do té doby bezkonkurenční benátské sklo.

Nepřerušený vývoj sklářství v Čechách ale sledujeme už od počátku 14. století. Čeští skláři tedy již přes šest set let svými vlastními objevy a příklady ovlivňují sklářskou výrobu téměř po celém světě. Jejich produkce se stala neodmyslitelnou součástí evropské sklářské kultury, ale s příznivým ohlasem na ni se setkáváme i ve Spojených státech či Japonsku. České sklo má nezpochybnitelné kvality technické a technologické, výtvarné, uměleckořemeslné a zároveň patřilo k nejčastněji exportovaným artiklům a nákupům zahraničních turistů.

Tedy až do posledních let, kdy vlivem levné průmyslové výroby odlévaného skla došlo k poklesu zájmu o ručně vyráběné a drahé sklo a tím i ukončení celé řady tradičních skláren a hutí.

Jako výrobci tradičních a poctivých nápojů jsme proto "museli" navázat spolupráci s malou rodinnou sklárnou ve Strání, která pro nás začala z nejlepšího křišťálového skla vyrábět sklenice dle původních sklářských metod, tedy kompletně ruční výroba a foukání, co plíce vydrží.

Jako první představujeme dva typy absintových sklenic (s naším logem a bez loga) a karafu na vodu k přípravě absintového rituálu. Obě sklenice i karafa pokračují v tradici původního absintového nádobí tak populárního ve Francii 19. století.

Další na řadu přišel slavný demižon z Dubňan, který se po uzavření skláren ztratil z trhu a byl nahrazen nehezkými demižony především z Itálie. Náš demižon je, stejně jako sklenice či karafa, ručně foukaný z křišťálového skla s perfektním lomem světla.

Všechny čtyři produkty už nabízíme v našem eshopu s tím, že část demižonů ještě necháme u košíkářů oplést k dokonalosti ;)

Opletené a neopletené demižony budou zároveň skvělým doplňkem k naší zavedené opletené láhvi, která původně vznikla jako náhrada za zrušenou výrobu demižonů.

Archiv aktualit »

Fotogalerie

Absintová sklenice ŽufánekAbsintová sklenice ŽufánekAbsintová karafaDemižon Žufánek

Rodinnou firmu ŽUSY s.r.o. založili v roce 2000 manželé ing. Marcela a Josef Žufánkovi se svými syny Martinem, Josefem a Janem. Cílem firmy je budování tradičního ovocného lihovaru se zaměřením na výrobu přírodních destilátů a likérů mezi něž patří např. slivovice, hruškovice, absinth, meruňkovice a gin


cz, en, de, ru