Domácí pálenky

17.09.2012

Nedá mi to a musím opět reagovat na aktuální dění. Již 10. října 2006 jsem na našem občasném blogu (nyní už neaktivním) psal článek s názvem „Nedoceněná cena slivovice“.

Cituji:

Zapomenťe na to, že vám nějaký „strýc z Moravy“ načerno prodá výbornou domácí slivovici za zmíněných 200,-/litr. Takovou si každý pálí buď pro sebe a nebo rodinu, pro ostatní prodávají přepálený zkvašený cukr a destilát z prošlých kompotů. Velké spoustě „strýců“ taky ani nic neříká to, že při destilaci napřed teče vysoce jedovatý metanol který se musí oddělovat. Prostě všechno stáčí do jedné PET flašky aby víc vydělali. A takovému „páleničářovi“ svěřujete své zdraví. No ale hlavně že je to domácí…

Dnes je 17. září 2012 a národ čte zprávy o (teď se omlouvám, ale jinak to nejde) zmrdovi z Uherskobrodska, který otrávil nejen sebe, ale i další včetně svých zákazníků na Slovensku svou „domácí slivovicí ze Slovácka“, viz. článek na novinky.cz:

Prodejce využíval k inzerci internetové servery Bazoš.cz, Inzercebazar.cz či Hyperinzerce.cz; vyloučit však nelze ani další webové stránky. Prodejce v inzerátech nabízel „výbornou domácí slivovici“ za 230 korun nejen na internetu, ale i na vývěskách v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě. Destilát distribuoval v pet lahvích, vyloučit však nelze ani jiné obaly. Doručován byl buď poštou, nebo po domluvě prostřednictvím osobního odběru.

Nepřijde vám ten můj 6 let starý článek jako předpověď?

Bylo pro policii tak těžké si u něj něco objednat, v civilu vyzvednou a poté ho okamžitě zavřít až zčerná? Muselo k tomu dojít? Ten bastard byl součástí nelegálního trhu, který ohrožuje výrobu poctivých a kontrolovaných ovocných destilátů. Už dávno neplatí, že komerční ovocné destiláty (neplést s lihovinami) jsou horší, než domácí. Kdybyste viděli z jakého materiálu a v jakých hygienických podmínkách se pálí „domácí“ slivovice určená na černý prodej, tak byste ji v životě nedali do pusy, věřte mi.

Nejsem zásadně proti domácímu pálení, je to mnohdy lepší, než nechat zkazit ovoce. Jsem ale zásadně proti prodeji těchto domácích a nezdaněných destilátů. Ať se s tím nezkušený palič či míchač prahnoucí po zisku otráví sám v klidu domova! Lidé, kteří si pálí pro vlastní potřebu neriskují, dávají si na pálení pozor a nebo (v ideálním případě) chodí do pěstitelských pálenic. Ne tak ti, kteří to dělají pro kšeft.