Zdravý rozum na ústupu

08.10.2012

Metanolová aféra a její dozvuky zasáhly každého výrobce poctivého alkoholu a jejich distributory. Proto se nezlobte, ale dnešní naše aktualita se bude opět točit kolem ní.

Policie a Celní správa poměrně rychle dostala dva míchače, kteří jedovatou směs připravili a uvolnili do černých stáčíren. A tímto okamžikem se dostáváme k začátku konce logického uvažování.

Vyšetřovatelé vědí přesně datum, kdy míchači nakoupili legální cestou metanol, určený na výrobu směsi do osřikovačů. Vědí, kdy namíchanou směs uvolnili do oběhu (na přelomu srpna a září) a vědí komu ji prodali a jaké alkoholy z toho byly umíchány (všechny ty vodky, tuzemáky a albánské borovičky). Přesto byl za potencionálně nebezpečný označen veškerý alkohol vyrobený v celém tomto roce, i když ta jedovatá směs byla umíchána až v srpnu a k žádnému oficiálnímu výrobci se nemohla jak dostat.

Všechen ten závadný a jedovatý alkohol byl použit POUZE černými stáčírnami do podoby naprosto podřadného alkoholu, celá ta akce byla kriminálním činem připraveným úmyslně a s vědomím zdravotního rizika. Je to podobná situace, jako kdyby nějakému zhrzenému pekařovi ruplo v hlavě a připravil várku rohlíků s jedem na krysy. Došlo by v tomto případě také ke kompletnímu zákazu všeho pečiva na trhu?

Ministr zdravotnictví se rozhodl, že všechen alkohol vyrobený v tomto roce je potencionálně nebezpečný a že se na něj musí vystavit rodné listy a to včetně dovozových alkoholů! Zcela proti právní fikci v podobě presumpce neviny. Všichni výrobci alkoholu jsou teď ale v jednom pytli s míchači a musí prokazovat pomocí prohlášení, protokolů a rodných listů svoji nevinu.

Probůh, proč? Proč se celá kauza obrátila proti oficiálním výrobcům? Proč byli v důsledku potrestáni jen oficiální výrobci? Proč musíme každé hospodě, baru, restauraci vystavovat x-stránkový rodný list často prozrazující obchodní tajemství dané firmy? Proč jsme museli neskutečně pracně odkolkovávat již okolkované láhve? Proč máme ničit neplatné kolky pokud jsou neplatné? A pokud jsou platné, tak proč je máme přelepovat novými? Proč musí bary a restaurace vylévat načnuté láhve všech výrobců včetně dovozových značek a nebo si je nechat velice draze testovat?

Myslíte si, že černé stáčírny budou vystavovat rodné listy na svůj alkohol? Ti si dají na chvíli pokoj a opět to rozjedou bez jakýchkoliv byrokratických překážek.

Vláda vytvořila kolem alkoholu zcela zbytečnou paniku a lidi přestávají rozumně uvažovat. Psala nám paní, že si minulý rok přímo od nás koupila limitovanou archivní slivovici z roku 2001 a jestli je prý bezpečná a jestli si ji může na Silvestra otevřít. Psala nám firma, pro kterou jsme v listopadu minulého roku plnili a dodali naši meruňkovici, jestli to prý budou muset vrátit na překolkování a jestli na to budeme vystavovat rodný list. Láhve přitom neprodávají, ale rozdávají svým zákazníkům jako dárek. To vše je důsledek hysterie, kterou dokázal vytvořit ministr zdravotnictví. Ten samý ministr, který veřejně prohlásí, že jemu osobně to nevadí a že aspoň dojde k poklesu spotřeby alkoholických nápojů v Česku. Absurdistán.

Česká republika se stala popelnicí Evropy. Prodává se tu Grónská pomazánka s 32 různými éčkami, maso bez masa nebo naopak s výrobním salámem, džusy bez ovoce, ledové čaje bez čaje, máslové sušenky bez másla, víno s 66% obsahem vody či falešným obsahem a laciné polské potraviny s posypovou solí.

Aktualizace: Během psaní tohoto článku se na zpravodajských webech objevila zpráva, že methanol má svoji 28 oběť, tentokrát přímo z naší vesnice! Otrávil se devětepadesátiletý muž, v jeho domě byla nalezena láhev tvrdého alkoholu bez etiket a kolků. Zpráva je stará sotva pár minut a nic víc není zatím známo.

Nebudeme si nic nalhávat, Boršice u Blatnice jsou stejně jako většina vesnic na Moravě, plná domácích paličů (netýká se to přímo toho dnešního úmrtí, jen konstatování). Každý rok tu místní rozhlas hlásí o zákazu vypouštění výpalků z domácího pálení do kanalizace, viz hlášení z 22. 12. 2011 a stejně je to prd platné. Pálí se tu načerno jako o život a rozhlas na to upozorňuje roky:

„Upozorňujeme občany, že opět dochází k havárii provozu čističky odpadních vod. Pracovníci Slováckých vodáren a kanalizací Uherské Hradiště zjistili, že je to způsobeno neoprávněným vypouštěním odpadů do kanalizace. Budou průběžně prováděna různá opatření např. kamerový systém, namátkové kontroly jak zjistit, kdo konkrétně toto způsobuje a budou z toho vyvozeny patřičné důsledky, také bude požádána Policie ČR o pomoc. Žádáme proto občany, aby nedovolené odpady do kanalizace nevypouštěli.“

Článek na lidovky.cz píše o dalším případu otravy v Brně, kdy dotyčný očividně aspiruje na letošní Darwinovu cenu:

Muž otrávený metanolem, jenž leží ve Fakultní nemocnici v Brně, si zřejmě závadný alkohol koupil na parkovišti u čerpací stanice ve Šlapanicích na Brněnsku. Jedovatý tuzemák mu podle policejní mluvčí Petry Vedrové prodal neznámý muž za nápadně výhodnou cenu. Mluvčí to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Jak říkám, zdravý rozum je na ústupu.

Aktualizace 9. 10. 2012: Chcete vědět, co se stane se zadrženými výrobci nelegálního lihu, kteří stát připravili o 213 milionů korun? Chcete vědět, jaký trest hrozí za zpracování 800.000 litrů lihu? Vůbec nic. Myslíte, že se něco změní po současné metanolové aféře, nových kolcích a rodných listech? Vůbec nic.