Český Big Brother

28.01.2014

Aktuality

Disclaimer: Tuto aktualitu píšu v afektu a rozrušení nad tím, jací idioti tvoří zákony v České republice. Jsem ale zcela střízliv a při smyslech, což se o nich říci rozhodně nedá.

Všechno začalo nesmyslnou a účelovou kaucí, kterou jsme v prosinci museli složit, abychom dostali nový vzor kolků a mohli dále prodávat. Včera vyšel další ze střípků nového zákona, tentokrát o povinnosti mít sledovací zařízení (kamerový dohled) na všech místech, kde dochází s manipulací a značením lihu. Celé znění si můžete stáhnout na stránkách Celní správy (dokument byl 6. 2. 2014 z jejich webu smazán), já z něj udělám jen výcuc:

– každé povolené místo značení lihu a každý daňový sklad provozovatele, musí být vybaveno sledovacím zařízením (podle § 22 zákona kamerovým systémem, který umožňuje správci daně sledovat dálkovým a nepřetržitým přístupem, že osoba povinná značit líh stáčí nebo značí líh v souladu s právními předpisy).

– návrh řešení kamerového systému musí obsahovat také situační plán sledovaných míst s vyznačením umístění jednotlivých komponent systému (tj. kamer vč. zakreslení jejich záběrů, videoserveru, atd.) a s jeho popisem. Obrazový záznam pořízený jednotlivými kamerami musí být ukládán ve videoserveru, který je součástí kamerového systému, připojeného k síti internet. Kamerový systém musí být také připojen k záložnímu zdroji elektrické energie s výdrží cca 6 hodin.

– technické parametry kamerového systému musí zajistit správci daně možnost nepřetržitě sledovat prostory daňového skladu/místa značení lihu, to znamená jejich nepřetržité (24/7/365) on-line monitorování se současným pořizováním obrazového záznamu ze sledovaných míst, přičemž kvalita obrazu na výstupu od subjektu musí zaručit čitelnost na straně správce daně. A to zajištění bezproblémové a jednoznačné identifikace osob pohybujících se v prostoru, zřetelné sledování vstupů a výstupů do nebo z daňového skladu, včetně jednoznačné identifikace vstupujících a vystupujících osob a dopravních prostředků, veškeré manipulace se stáčeným nebo stočeným lihem v obalech a s kontrolními páskami právě užívanými ke značení lihu v daném prostoru. Záznamy z kamerového systému musí být archivovány ve videoserveru 70 dnů. Data pořízená kamerovým systémem musí obsahovat informace o tom, kdy byl obraz nasnímán, a identifikátor příslušné kamery, která obraz pořídila. Údaj, o tom kdy byl obraz nasnímán, musí obsahovat informaci o datu (rok, měsíc, den) a času (hodina, minuta, sekunda). Čas se musí při přechodu na letní/zimní čas automaticky aktualizovat.

– přípustné parametry sledovacího zařízení: kamera: venkovní/vnitřní/do podhledu, min. 2 Mpx, 30x optický zoom objektiv (4.3 -129 mm), 25 sn./s., snímač kamery: 1/2.8″ Progressive Scan CMOS, maximální rozlišení: 1920 x 1080, komprese videa: H.264/MPEG4, rozlišení HDMI/VGA – 1920 × 1080P, 1600 × 1200, 1280 × 1024, 1280 × 720, 1024 × 768 px, síťové rozhraní: 1 RJ-45 10 /100 /1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface, výdrž ukládání záznamů: 70 dnů.

Tyhle specifikace jsou dle prvních kontaktů s firmami zabývajícími se zabezpečovací technikou napsány na tělo jednomu konkrétnímu typu kamer, jejichž cena se pohybuje v hodnotách desítek tisíc, ale i např. 83.000 Kč bez DPH. Rozlišení, snímkovací frekvence a nepochopitelný 30x optický zoom, který nemají ani v Kriminálce Las Vegas, dělá ze specifikací frašku. Celé to korunuje požadavek na archivaci digitálního záznamu. V požadované kvalitě a v délce 70 dnů to znamená datové pole o velikosti v desítkách terabajtů (tak prý jen v jednotkách terabajtů) pro každou kameru! Celkové náklady jsou v řádech statisíců nemluvě o datové konektivitě pro nepřetržité streamování videa celníkům.

Jen proto, aby byla kontrolována např. naše rodinná firma, kde se plní v průměru 300 lahví denně!

Tohle je přátelé absolutní hřebíček do rakve veškeré snaze slušně a poctivě podnikat v České republice. Kvůli jednomu mafiánovi, který bude nakonec propuštěn kvůli procesním chybám, je zotročeno celé odvětví výroby a distribuce alkoholu. Budeme pod neustálým dozorem kdejaké uklízečky na Celním úřadu. Budeme archivovat data za časové období delší, než jaké mají v České národní bance. Budeme streamovat video jako Youtube a mít datové pole větší, než má náš poskytovatel hostingu.

Nechci, aby to znělo jako v romantickém filmu, ale firmu jsme budovali pro budoucí generace. Počítali jsme s tím, že všechno vytváříme pro naše děti a my sami se velkého zhodnocení dočkat nemusíme. A pak nastoupí banda mastadontních hoven, která tu leží jen jedno období, která nenese sebemenší osobní zodpovědnost, která většinou ani netuší o čem rozhoduje a po které zůstane jen velký smrad. Táhněte k čertu!

aktualizace 29. ledna: Děkuji za neuvěřitelnou reakci. Drtivá většina chápe celou situaci, píše, volá a vyjadřuje podporu.

Tuto aktualitu jsem začal psát asi 10 minut poté, co jsem ten dokument poprvé viděl (28. 1. 2014, 19:52). Byla to moje bezprostřední reakce a žádný nepodložený hysterický výkřik do tmy. Přesto se našli lidé, které vůbec nezaskočila podstata problému a velice přesná specifikace technického řešení. Jediné co komentují a nebo dokonce vyčítají je moje použítí slova „idioti“ a libozvučného termínu „mastadontní hovna“ (™).

Kdybyste v podobné situaci týkající se vaší živnosti použili spojení jako „jejda, co si to na nás ti nezbední politici a úředníci opět vymysleli“, tak jste divní vy a ne já.

Martin Žufánek