OMFG 2015

16.02.2015

V minulém roce jsme našim zákazníkům a fanouškům představili limitovanou edici našeho OMG ginu, kterou jsme pojmenovali OMFG. Základ tvoří stejná receptura, jakou se proslavil OMG gin, jen k ní přidáváme něco navíc, něco extra. To extra bude každý rok jiné a nebude se opakovat. U ročníku 2014 to byla mexická damiána, po staletí využívané přírodní afrodiziakum.

Ročník 2015, který se u nás začal destilovat 11. února 2015 je specifický tím, že obsahuje unikátní a jedinečné kadidlo z Ománu, Boswellia Sacra!

Jde o nejkvalitnější, nejvzácnější a nejdražší kadidlo vůbec – Hougari Royal. Velké, zeleno-bílé kusy ztvrdlé pryskyřice mají silnou citrusovou vůni s tóny vzácných dřevin a balzámu. Sbírají se 2x ročně v ománské poušti Dhofar, ležící na jižní části Arabského poloostrova a cena za kilogram se pohybuje kolem 11.000 Kč.

Kadidlo patří mezi nejúčinnější čističe atmosféry jak na duchovní, tak fyzické úrovni. Má silné dezinfekční účinky, vytváří pocit průzračnosti, zbožnosti, čistoty a klidu. Staví most mezi fyzickou a duchovní rovinou bytí. Jde se o silný stimulant lidského ducha, snižuje stres a uvolňuje napětí.

Kvůli svému charakteru (silně olejnatá pryskyřice) se musí velmi pomalu, dlouze a vícenásobně destilovat, jinak by aromatické oleje vytvořily emulzi a gin by byl mohutně zakalený s viditelnými kapkami oleje. Takto připravený destilát zachovává víc chuťové, než aromatické složky kadidla.

OMFG 2015 Hougari Royal existuje 262 litrů a do prodeje byl uvolněn 11. 5. 2015.

Článek popisující historii této vzácné suroviny vyšel na Neviditelném psovi v roce 2013 a celý ho najdete na jejich stránkách.

Ohrožené a vzácné kadidlo

Kadidlo se vyrábělo z pryskyřice kadidlovníků – dřevin z rodu Boswellia. Tyto nenápadné a nevysoké stromy s nepravidelně tvarovanými kmeny a příjemně vonícími bílými květenstvími se nikdy nepěstovaly na plantážích. Lidé sbírali pryskyřici z kadidlovníků rostoucích ve volné přírodě. Poptávce však nikdy plně nestačila a to vyhánělo ceny kadidla do nebetyčných výšin. Jen v Perské říši se ročně spálilo při obřadech asi 27 tun kadidla. Kontrolu nad obchodem s kadidlem drželi Nabatejští. Ti už ve 4. století př. n. l. vybudovali systém obchodních cest mezi jižní Arábií a oblastí dnešního Pásma Gazy, táhnoucích se na vzdálenost tří tisíc kilometrů. Nabatejci zajišťovali velbloudy pro transport cenného nákladu i ochranu karavan před loupeživými nájezdníky. Vybudovali systém stanic, kde našli obchodníci místo k odpočinku, vodu, jídlo i krmivo pro soumary. Za všechno si nechávali štědře platit. Z tržeb z obchodu s kadidlem jim zůstávala plná polovina. Právě z těchto příjmů vystavěli Nabatejští Petru. Město vytesané do skal pro ně bylo na jedné straně investicí a na druhé straně sloužilo i jako skalní trezor, v němž bezpečně ukryli své bohatství.

omfg-2015-hougari-royal